Szukamy chętnych do przygody z demokracją

Zarys Warszawy z zaznaczonym okręgiem oraz statystyką z 2011 roku

Nie musisz mieszkać w tym okręgu, ale musisz być warszawiakiem - zgodnie z Kodeksem Wyborczym trzeba być ujętym w stałym rejestrze wyborców danej gminy. Najważniejsza jest jednak chęć współpracy z Piotrem Vaglą Waglowskim w jego staraniach, by Rzeczpospolita Polska działała sprawniej, przejrzyściej, aby jej obywatele czuli się w niej gospodarzami, aby ich problemy były dostrzegane i rozwiązywane.

Zgłoś się, to proste:

 1. Wybierz dzielnicę i komisję, w której chcesz uczestniczyć, korzystając z wyszukiwarki obwodów wyborczych http://wybory.um.warszawa.pl/obwody-wyborcze lub z list dostępnych na stronach Państwowej Komisji Wyborczej:
 2. Pobierz formularz zgłoszenia:
  http://referendum2015.pkw.gov.pl/341_Polska/146518 (w formacie PDF) lub http://parlament2015.pkw.gov.pl/pliki/1439820867_ZG%C5%81OSZENIE%20KANDY... (w formacie DOC) i wypełnij w nim jedną z ramek przeznaczonych na dane zgłaszanych kandydatów i podpisz w przeznaczonym na to miejscu.
 3. Formularz z wypełnioną ramką dostarcz do Komitetu Wyborczego Wyborców Piotra Waglowskiego, ul. Miła 22, do poniedziałku, 28 września. Jeśli dojazd na Miłą jest dla Ciebie kłopotliwy, wyślij mejl na adres komitet@piotrwaglowski.pl - korespondencyjnie uzgodnimy sposób przekazania zgłoszenia.
 4. Zaprzyjaźnij się z obwodem tej Komisji. Zadbaj o to, aby jego mieszkańcy mogli zapoznać się z materiałami informacyjnymi KWW Piotra Waglowskiego oraz z naszymi ochotnikami (w tym z Tobą...).
 5. Opisz swoje wrażenia z pracy w Komisji.
 6. Członkowie Komisji otrzymują 160 zł wynagrodzenia, ale my prosimy Cię o osobiste zaangażowanie w stopniu, którego nie da się przeliczyć na pieniądze.

Jeśli nie chcesz lub nie możesz pracować w składzie Komisji Wyborczej, to możesz nam pomóc także w inny sposób. Potrzebujemy Twojej pomocy w wielu innych działaniach, w tym w rozmowach z wyborcami i roznoszeniu naszych materiałów informacyjnych lub prowadzeniu naszego punktu informacyjnego.

Komitet Wyborczy Wyborców Piotra Waglowskiego stara się ułatwić mieszkańcom okręgu zapoznanie się z działalnością, publikacjami i wypowiedziami kandydata, porozmawiać o jego programie i zadać skierowane do niego pytania. W tym celu organizujemy na terenie tych dzielnic punkty informacyjne,. Potrzebujemy więcej lokali i klubów, w których nasi ochotnicy i wyborcy mogliby się spotkać - chętnych właścicieli i administratorów prosimy o kontakt!

W okresie zbiórki podpisów udzieliły nam gościny poniższe lokale:

 • Wola: KWW Piotra Waglowskiego, ul. Miła 22, 01-047 Warszawa. Jest to lokal Fundacji "Jeden Muranów", w którym znajduje się siedziba Komitetu.
 • Bemowo:
  • Cafe Pod Pretextem, ul. Powstańców Śląskich 104/222, 01-466, Warszawa (zaraz obok ul. Czerwonych Maków, otwarte: 15:00 – 21:00).
  • Klub Karuzela (dokładniej: barek "U Zembatego" obok), os. Przyjaźń, ul. Stanisława Konarskiego 85, 01-355 Warszawa (otwarte w tygodniu od 16.00 do ostatniego klienta, w weekendy od 10.00 do ostatniego klienta).
 • Włochy: Hotel Roko (recepcja), ul. Mikołajska 2, 02-455 Warszawa (róg ul. Mikołajskiej i ul. Popularnej, otwarte: 8:00 – 20:00).
 • Ochota:
  • Kawiarnia Kontakt, ul. Księcia Trojdena 11, Ochota (Rakowiec), 02-109 Warszawa. Czynne w godz. 10:00-18:00.
  • Filtry Cafe, ul. Juliana Ursyna Niemcewicza 3. Czynne pn-pt 8:00-21:00, sb 10:00-21:00, nd 10:00-20:00.
 • Ursus: szukamy miejsc, zgłoś się!

Punkty zbiórki podpisów na mapie Warszawy

Mapa Open Street Map

Równocześnie przypominamy, że jeśli chcielibyście Państwo pomóc w akcji informowania o kandydaturze Piotra Waglowskiego do Senatu RP - do publicznej agitacji potrzebna jest zgodnie w wymogami Kodeksu Wyborczego pisemna zgoda pełnomocnika wyborczego Komitetu (przeczytaj również: Mogę agitować za swoją kandydaturą, bo mam na to zgodę pełnomocnika).

Kontakt w sprawach związanych z akcją informacyjną i pełnomocnictwami: komitet@piotrwaglowski.pl

Dostęp do informacji

Wedle Konstytucji RP władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej należy do Narodu. Czy, skoro istnieje taki zapis, należy podejmować dodatkowe starania w tej kwestii? Praktyka uczy, że tak. Naród, czyli obywatele są czasami zbywani i nie otrzymują informacji, która im się należy. Jeśli obywatele nie mają dostępu do informacji na temat działania państwa, nie są w stanie sprawować zagwarantowanej im Konstytucją władzy. Należy zatem zapewnić obywatelom realny dostęp do informacji publicznej.

Aktywność obywatelska

Obywatele mają możliwość aktywnie uczestniczyć w życiu publicznym. Jeśli państwo działa w sposób przejrzysty, obywatele mogą włączyć się w procesy podejmowania decyzji. Jest to ich przywilej. Obywatele mają prawo decydować w sprawach państwa. Prawo petycji, możliwość brania udziału w realnych, nie zaś pozornych referendach, konsultacje publiczne, obywatelska inicjatywa legislacyjna – są formami obywatelskiego zaangażowania, które nie powinno ograniczać się do teorii zapisanej na papierze.

Ochrona domeny publicznej

Człowiek jako jednostka funkcjonuje zawsze w pewnej grupie. Jednostki komunikują się i tworzą społeczeństwo. Spoiwem tego społeczeństwa jest informacja. Dzięki obiegowi informacji ludzkość tworzy kulturę i sztukę, które należą do obszaru domeny publicznej. Prawo autorskie chroni interesy twórców kultury i sztuki, jednak ochrona musi uwzględniać również interes ogólnospołeczny. Jeżeli ktoś zawłaszcza informacje będące spoiwem społecznym, to jego działanie jest antyspołeczne. Dlatego należy zapewnić ochronę domeny publicznej.

Lepsze prawo

Dostęp do informacji, obywatelska aktywność i ochrona domeny publicznej stanowią warunki niezbędne do tworzenia lepszego prawa w Polsce. Prawo należy tworzyć w oparciu o dowody podlegające weryfikacji. To z kolei wymaga stworzenia i wykorzystywania narzędzi analityki, dzięki którym będzie można ocenić skutki regulacji prawnych. Proces stanowienia prawa powinien uwzględniąć interesy poszczególnych grup obywateli wyrażone w konsultacjach publicznych.